OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Topoľčianska skupina THALARION patrí na slovenskej scéne doslova k veteránom. Pôsobí už nejaký ten rôčik, môže sa pochváliť kvalitnými albumami, vydanými dokonca na zahraničnom labeli, ktorý patrí medzi tie významnejšie, no takisto vek jej členov sľubuje záruku dostatočných skúseností. Posledný album „Hellium“ pokračuje v línií načrtnutej už predchádzajúcim „Tunes Of Despondency“, ktorá znamená odklon od skoršej tvorby, charakterizovanej bohatým využitím klávesov a ženského spevu. Posun k tvrdšiemu (takmer) death metalu nie je však tak radikálny, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V skutočnosti sa skladby na „Hellium“ otriasli len o primárnu klávesovú melodickosť, úlohu klapiek navyše v značnej miere prebrali gitary.
O skupine THALARION roku 2005 dokonale platí pravidlo „starého psa novým kúskom nenaučíš“. Album „Hellium“ spája to najlepšie, čo ponúkla slovenská metalová v druhej polovici deväťdesiatych rokov, prináša (možno nechtiac) mnohé reminiscencie na tvorbu kapiel ako DEPRESY, či dokonca GALADRIEL, vrátane pripomenutia vlastného, nepochybne záslužného prínosu. Kombinujú všetko osvedčené, pútavo a neopočúvane (aspoň z obsahovej stránky). Žiaľ, miestami sa nevyhnú mnohým klišé, ktoré zostali v slovenskom metale stále hlboko zakorenené, najmä čo sa týka vokálnej kŕčovitosti, držiacej sa vo veľmi podobnom a málo originálnom frázovaní, ale aj témy albumu a rôznych tých „najtemnejších stránok tvojho vnútorného ja“. Výpočet negatív albumu uzatvára zmienka o zvuku. Zrejmý záujem kapely spraviť ho masívnym a ťažkým trochu zakopáva o typické chyby štúdia Exponent: podpriemerný zvuk bicích, často nezrozumiteľnú basovú linku a občasnú snahu navrstviť na jednu kopu príliš veľa dominantných prvkov, ktoré nie vždy fungujú. Skladby albumu „Hellium“ sú však zbierkou pestrých nápadov v duchu starej školy. So súčasnou zahraničnou scénou môžu pôsobiť kontrastne, no nepostrádajú atraktívnosť a pútavosť, ktorá dokáže osloviť. Sympatická je snaha obohatiť kompozíciu skladieb montážou gradujúcich pasáži a dramatických zlomov.
Budem úprimný, osobne sa mi viac pozdáva stará podoba THALARION, s hymnami ako „A Herald Of Sorrow & Wretchedness“. Napriek tomu považujem „Hellium“ iba za korekciu štýlu, THALARION si na ňom naďalej kultivujú svoje poznávacie znaky a trade mark, hudobne však nezaprú fakt, že sa nie celkom dokážu vymaniť zo starých šablón, ktoré nemusia súčasnému poslucháčovi až tak vyhovovať. Nehodlám tu polemizovať, či vôbec takúto ambíciu majú, nakoniec, podobná diagnóza platí pre 90% slovenskej “veteránskej” scény.
Ukážky z recenzovaného CD si môžete vypočuť na stránke FORENSICK MUSIC.
THALARION sú starou školou doomavého death metalu. Podobne stručne by sa dal vystihnúť celý album, čo je v dnešnej dobe už, žiaľ skôr negatívne hodnotenie.
6 / 10
Peter Bartakovič
- basgitara
Peter Schlosser
- bicie
Juraj Grežďo
- spev
Juraj Schlosser
- gitara
Michal Zaťko
- gitara
1. Intro - Enter The Hellium
2. Helliotica
3. Witch Dance
4. Quest
5. Singer In The Mist
6. ...And My Journey Continues
7. Revealing The Sarnath
8. The Way Of King
9. I Am...
10. Realm Of Perfect Visions
11. Said The Dreamer
Hellium (2004)
Tunes Of Despondency (2002)
Four Elements Mysterium (2000)
Tales Of The Woods... (1998)
Towards The Obscure Slumberland (1996)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Krv records / Forensick music
Stopáž: 44:45
Produkce: Tomáš Kmeť a THALARION
Studio: Exponent
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.